O výhodách hliníkových vchodových dverí
Pevná kovová konštrukcia – hliníkové elektrické vodiče v stene, pokiaľ má niekto z vás ešte doma elektrinu ťahanú v hliníku, čo je pozostalosť po elektroinštalácii za socializmu, sú veľmi mäkké a ohybné a pri troche snahy odlomíte vodič iba rukou. Nemusíte mať však obavy, že tento relatívne mäkký a ľahký kov bude taktiež mäkký a ohybný v podobe vstupných vchodových dverí. Tu sa jedná o zliatinu hliníka, ktorá je veľmi kompaktná a pevná, podobná svojimi vlastnosťami takzvaným elektrónovým diskom kolies na automobiloch.
Nízka hmotnosť – oceľové dvere budú mať oveľa vyššiu hmotnosť, než tie zo zliatiny hliníka, tým pádom tiež budú vyžadovať väčšie nároky na nosnosť zárubní. Pri hliníkových dverách môžu byť zárubne menšieho prierezu a rozmeru.
Ako sme na tom s koróziou – hliník sa síce pokrýva jemnou vrstvou oxidu hlinitého, ale akonáhle sa vykoná vhodná povrchová úprava, napríklad eloxovanie, docielite veľmi kompaktný a odolný povrch voči korózii, v porovnaní s konštrukčnou uhlíkovou oceľou.
Hliník nenapadá drevokazná huba ani pleseň – ak umiestnite do vchodu vášho domu vstupné drevené dvere, musíte počítať s tým, že drevo je náchylné na napádanie plesní, hnilobou a drevokaznou hubou. Hliníkové vchodové dvere samozrejme žiadna drevokazná huba nenapadá, môžete si byť istí, že ani pleseň, ani huba, ani hnilobný proces tu nemajú žiadnu šancu na uplatnenie.
Dlhá doba života – hliník samozrejme nie je živý, toto je len metafora, ktorá približuje, ako dlho vám budú hliníkové dvere slúžiť. A budú dlho, možno dlhšie, než je dĺžka vášho života, tým pádom si ich budú môcť užiť aj vaši potomkovia.
Údržba dverí – udržiavať hliníkové dvere v chode je ľahké, iba ich budete čistiť od prachu a ďalších nečistôt bežnými upratovacími prostriedkami, a potom čo sa týka údržby, postačí každý rok mazanie vazelínou či olejom pohyblivých dielov konštrukcie, napríklad kovania, a tiež skontrolovať stav tesniacich materiálov, prípadne ich vymeniť za nové.